قالب وردپرس افزونه وردپرس

راه رهایی از غم

 راه برون رفت از غم

آیه سوره مبارکه فاطر؛ «مَا يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِن رَّحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِن بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ» را باور کنیم که می گوید اگر خدا بخواهد به بنده ای رحمت بدهد احدی نمی تواند جلویش را بگیرد و اگر نخواهد به کسی خیر بدهد هم کسی نمی تواند مانع او شود.

ما اشتباه می کنیم که فکر می کنیم رزقمان دست رئیس اداره است! بچه که بودیم وقتی می خواستیم چیزی بخریم مادرمان به ما از کشو پول می داد و فکر می کردیم مادرمان است که پول می دهد. یک کمی که بزرگتر شدیم فهمیدیم پدر پول می داده است. کی زمان این می رسد که بفهمیم نه مادر و نه پدر نمی دهند. آن ها فقط وسیله هستند.

این مضمون توحیدی اگر در انسان جا بیفتد که «لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّی كُنْتُ مِنَ الظَّالِمینَ» در جریان حضرت یونس (ع) آن وقت دارد که «فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَكَذَلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ» استجابت در پی دارد و نجات از غم. راه برون رفت مومنین از غم این چنین است که بدانند همه چیز دست خداست. و البته بدانیم مؤمنین در صحنه ای گوشمالی می شوند که غیر مؤمن گوشمالی نمی شود چون هجمه شیطان روی مؤمن زیادتر است.

#حجت_الاسلام_قاسمیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *