قالب وردپرس افزونه وردپرس

فقط های هوی نیست !

ببنید؛ انقلاب غیر از شوریدن و های و هوی کردن است. اینکه [می گویم] در ذهنتان جمله ای را عرض می کنم به معنای آن متفاهم عرفی عامیانه جذب نکنید، نظرم این بود. انقلاب را در خارج- بنابر آنچه در ذهن مردم هست و در دهن مردم هست- های، هوی، داد، بیداد می دانند، [وقتی] می گویند فلان جا انقلاب است. و هر جور دَرهم بَرهمی را هم مردم انقلاب می دانند. هر جور درهم برهمی که باشد در هر گوشه ای یا در هر خانه ای می گوید ” آقا انقلاب شد”. انقلاب شان چه بوده؟ مثلا فرض کنید که بچه ها با همدیگر دعوا کرده اند، این زده توی سر آن، آن دفترش را زده توی سر این پاره کرده، این ساکش را پاره کرده؛ این شد انقلاب. یا مثلا می گوید آقا، امروز در محله ی ما انقلاب بود؛ [یعنی] یک قداره کشی یا یک سبیل از بناگوش دررفته ای، [آمده و] یک نفس کشی طلبیده و مثلا فرض بفرمایید محله را قرق کرده و چند نفر هم به او پریده اند و فلان؛ [به او می گوید] انقلاب؛ یا در شهر ما یا مملکت ما یا فلان جای دیگر انقلابی بوده [منظورشان این است] انقلاب با این معنای عامیانه ی سطحی ای که مردم خیال می کنند، منظور من نیست.
نمی خواهم بگویم پیغمبر آمده بود های، هوی، شورش، غوغا، داد، بیداد و مانند اینها راه بیندازد؛ نه. اگر آن برنامه را که پیغمبر اکرم اعلان می کرد، دنیای زمان او عمل می کرد، رسول اکرم صدایش را به اندازه ای که من الان [صدایم را] بلند کردم [هم] بلند نمی کرد. اگر دنیا حرفهای پیغمبر را قبول میکرد، پیغمبر اکرم فریادش را هم بلند نمیکرد، چه برسد به اینکه [کار] به جنگ و خون ریزی بکشد. بنابراین پیغمبر اکرم برای این نیامده بود که به معنای متعارف معمولی انقلاب کند، بلکه انقلابی که پیغمبر میکرد، به معنایی است که فرهنگ های جدید این قرن معاصر ما، این کلمه را معنا کرده اند و برای آن معادل بندی کرده اند.
انقلاب یعنی چه؟ انقلاب به طور خلاصه و ساده که برای اکثریت [مردم] قابل فهم باشد، عبارت است که در یک جامعه ای بیایند و آن وضع اجتماعی جامعه را به هم بزنند….

(برشی از کتاب دو امام مجاهد)سخنرانی آیت الله خامنه ای در 13 بهمن 1352

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *