طرح ملی آیات زندگی

در این طرح با تأسی از سیره پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) هر هفته آیه‌ای از آیات قرآن انتخاب شده و هر روز آن آیه با مخاطبان به اشتراک گذاشته می‌شود. همچنین در طول هفته مخاطبان با تعدادی از داستان‌ها، احادیث، اشعار و مختصری از تفسیر و نکات کوتاهی در رابطه با آن آیه آشنا می شوند. همه این‌ها منجر به این خواهد شد که بعد از یک هفته اکثر مخاطبان ما قادر خواهند بود آن آیه را همراه با ترجمه و موضوع آیه از حفظ بخوانند و ان شاء الله در زندگی خود نیز از آن استفاده کرده و به آن عمل کنند.

مشارکت های جذب شده(مبلغ مورد نیاز 180.000.000)
طرح ملی آیات زندگی

بسته خرید آزاد

نوع بسته : خیریه

تعداد باقی مانده : بی شمار

تعداد حامیان این بسته : ۲۸

نوع بسته :به یاد درگذشت ها

تعداد باقی مانده : 70

نام پروژه : حافظ شو

تقدیم ثواب موشن گرافیک به روح درگذشته مد نظرتان

نوع بسته :پاداش

تعداد باقی مانده : 3

نام پروژه : حافظ شو

لوگو سازمان یا شرکت شما درپایان کلیپ درج می‌شود.

نوع بسته :حمایت

تعداد باقی مانده : بی نهایت

نام پروژه : تمام پروژها

اگر با پروژه ها حال کردی و دوست داری به پیشرفتش کمک کنی ولی از بسته های بالا نمی‌تونی استفاده کنی یا به هر دلیل دیگه‌ای می‌تونی یه مبلغی به انتخاب خودت کمک کنی جهت کمک به صفحه حمایت مراجعه فرمایید.

طرح ملی آیات زندگی

در این طرح با تأسی از سیره پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) هر هفته آیه‌ای از آیات قرآن انتخاب شده و هر روز آن آیه با مخاطبان به اشتراک گذاشته می‌شود. همچنین در طول هفته مخاطبان با تعدادی از داستان‌ها، احادیث، اشعار و مختصری از تفسیر و نکات کوتاهی در رابطه با آن آیه آشنا می شوند. همه این‌ها منجر به این خواهد شد که بعد از یک هفته اکثر مخاطبان ما قادر خواهند بود آن آیه را همراه با ترجمه و موضوع آیه از حفظ بخوانند و ان شاء الله در زندگی خود نیز از آن استفاده کرده و به آن عمل کنند.

تاریخچه و پیشینه

از مهمترین برنامه های پیامبر بعد از مبعوث شدن، ترویج آیات قرآن و حفظ آن توسط اصحاب بود. همانطور که از روایات اهل بیت (علیهم السلام) و سیره آن حضرت معروف است اینکه: پیامبر (صلی الله عليه و آله و سلم) در مسجد آیات را بصورت ده آیه ده آیه یا پنج آیه یا کمتر و بیشتر بر اهالی مسجد تلاوت می نمودند و آنها بعد از یادگیری قرآن و دانستن مفاهیم و معانی آیات آنرا حفظ نموده و در کوچه و بازار و حتی در جنگها در فرصت های مناسب برای همدیگر می خواندند و اصطلاحا محفوظات خود را مرور می نمودند. با تأسی بر سیره پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) در این زمان هم می شود همین برنامه ها را در جامعه اجراء کرد. به این صورت که در مساجد، مدارس، دانشگاه ها، پادگان های نظامی، ادارات و… هر هفته آیه ای انتخاب شود و هر روز آن آیه همخوانی شود. (مساجد در بین نمازها، مدارس در صف صبحگاهی، دانشگاه ها در ابتدای کلاس، پادگان ها در صف صبحگاه و….) بعد از یک هفته اکثر مخاطبان ما قادر خواهند بود آن آیه را همراه با ترجمه و موضوع آیه از حفظ بخوانند و هر هفته با یک داستان، حدیث، چند بیت شعر و تفسیر و نکات کوتاهی درباره آن آیه آشنا می شوند.

 

طرح حفظ موضوعی قرآن کریم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) مبنی بر تربیت ۱۰ الی ۱۵ میلیون حافظ قرآن کریم با محوریت مهجوریت زدایی از ساحت مقدس این کتاب مبارک و با مخاطب قرار دادن عموم مسلمین با اهداف ذیل برگزار می گردد:

 • کاربردی کردن و عملی ساختن آموزه های قرآن کریم
 • آشنایی عموم مردم با کلام الهی (ترویج انس با قرآن کریم)
 • آسان کردن حفظ قرآن کریم
 • آشنایی با معارف و مفاهیم قرآن کریم
 • شناسایی، تربیت و رشد استعدادهای قرآنی موجود در کشور و سوق دادن این استعدادها به سمت حفظ کل قرآن کریم
 • ایجاد ارتباط بین نسل جوان و مساجد و جذب آنان به مراکز دینی

شاید یکی از علت هایی که تاکنون ما نتوانسته ایم آنطور که شایسته است به اهداف بزرگ قرآنی در زمینه حفظ دست پیدا کنیم نگاهی بوده که خود را محدود به حفظ کل دانسته و هرگز حاضر نشده است به کمتر از آن راضی شود. به عبارتی حافظ قرآن را تنها محدود در کسی دانسته اند که کل قرآن را از حفظ و با صوتی زیبا و به صورت دقیق و بدون هیچ اشتباهی بخواند و همین انحصار سبب شده است که بسیاری از افراد خود را در حد حافظ کل بودن نبینند و هرگز حاضر به حضور در این صحنه نگردند.

هرچند در سنوات گذشته تشویقاتی در رده های ۲۰ جزء، ۱۰ جزء، ۵ جزء، ۳ جزء و حتی ۱ جزء صورت گرفته است اما باز آنطور که باید نتوانسته است قرآن را عمومی کرده و به بدنه اجتماع رسوخ دهد که بهترین دلیل بر ناکارآمدی این روش، آماری است که ما امروز از آشنایی اصناف مختلف شغلی کشور در مقوله حفظ قرآن کریم داریم.

هر چند این تشویقات توانسته است جهشی را نسبت به قبل به وجود آورد اما همانطور که بیان شد کافی نبوده و به نظر می رسد علت عمده نیز به نگاه حاکم که همان ترویج حفظ محور قرآن بوده نه ترویج محتوا محور قرآن برمی گردد.

فرق دو نگاه حفظ محوری در قرآن و تدبر محوری در قرآن آن است که در نگاه اول (ترویج حفظ محور قرآن) حفظ قرآن به عنوان هدف و مقصد نهایی مشخص می شود، اما در نگاه دوم اصل بر انتقال مفاهیم قرآن است و به حفظ به عنوان وسیله ای برای رسیدن به این هدف نگاه می شود.

در نگاه اول چون حفظ ملاک و هدف اصلی است، برنامه ریزی ها، تشویقات، سیاست گذاری ها همه حول محور کسانی خواهد بود که مقدمات حفظ را در خود به وجود آورده اند اما در نگاه دوم چون هدف انتقال مفاهیم قرآن از راه حفظ است سیاست‌گذاری‌ها، تشویقات و برنامه ها در جهت ایجاد مقدمات حفظ خواهد بود.

در نگاه دوم آنچه برای ما مهم است فهم و تدبر در موضوعات قرآنی و در نهایت کشیده شدن فرد به سمت عمل به آیات است و لذا به دنبال میزان محفوظات نخواهیم بود بدین معنا که مهم نیست مخاطب چه مقدار از آیات را حفظ کرده باشد بلکه آنچه مهم است این مطلب است که به چه میزان از موضوعاتی که مورد نیاز وی است دست یافته و به آن جامه عمل می پوشاند. در این نگاه وضعیت، توانایی و استعداد فرد ملاک خواهد بود و به جای اینکه او را مشغول مسائل حاشیه ای بکنیم همچون شماره آیه، صفحه، جزء، سوره و … ذهن او را درگیر اصل موضوع و پیام و مفهوم آیه می کنیم و لذا ممکن است در این روش فردی تنها دو یا سه سطح را بگذراند و شخصی تمامی سطوح را بگذراند و در نهایت، کار را با حفظ کل قرآن کریم تمام کند.

در این نگاه ما به دنبال تربیت حافظ کل کردن مخاطب نیستیم بلکه به دنبال تأمین نیازها و پاسخگویی به نیازهای روزمره او از قرآن کریم هستیم. حفظ موضوعی یکی از پیشنهادهایی است که می تواند ما را در این زمینه یاری رساند.

سطوح و منابع آموزشی
 • طرح ملی آیات زندگی شامل ده سطح می باشد و در هر سطح ۴۰ موضوع ارائه می گردد که مخاطبین در هر هفته با یک موضوع با محوریت های اعتقادی، اخلاقی، احکامی، سیاسی و اجتماعی آشنا می شوند. در انتخاب تعداد موضوعات و سطح ها هیچ گونه محدویتی وجود ندارد لذا شرکت کنندگان به تناسب علاقه و استعداد خود می توانند بیش از مقدار تعیین شده در آیین نامه (هر هفته یک موضوع) را انتخاب نمایند.
 • هر سطح دارای یک دفترچه حفظ می باشد که در هر دفترچه ۴۰ موضوع ارائه می گردد.
 • هر سطح دارای یک کتابچه راهنما (درسنامه) بوده که هر موضوع را در حداکثر ۲ الی ۴ صفحه در قالب داستان، شعر، حدیث، شان نزول، نکات و تفسیر کوتاه درباره هر موضوع تبیین می نماید.
 • پس از گذراندن هر سطح گواهینامه اتمام آن سطح صادر می شود
 • شرط شرکت در هر سطح قبولی در سطح پایین تر آن می باشد
 • ساخت کلیپ های کوتاه و استفاده از مفسران ارجمند برای توضیح و شرح آیات موضوعی
 • اپلیکیشن طرح ملی آیات زندگی: این اپلیکیشن طوری طراحی شده است که تمامی روش های صحیح حفظ و مرور در آن تعبیه شده و فرد به صرف نصب نرم افزار بر روی گوشی همراه خود در معرض روش صحیح حفظ و مرور آیات موضوعی و مطالب درسنامه قرار خواهد گرفت
 • آیه گرافی آیات: هر سطح شامل ۴۰ آیه گرافی زیبا طراحی شده که مفهوم آیه را در قالب تصویر به مخاطب ارائه می کند.
 • صوت آیات توسط قاریان مشهور
 • صوت مطالب کتابچه راهنما (درسنامه): مطالب تفسیری هر موضوع به صورت صوت کوتاه حدود ۱۰ دقیقه ای در استودیو با کیفیت عالی ضبط می‌شود.
ویژگی های آیات منتخب
 • کوتاه
 • دارای ترجمه روان
 • آمدن تنها آن بخش از آیه که مربوط به موضوع بوده
 • عنوان موضوع در بالای صفحه قرار می گیرد و عنوان گذاری موضوعات به صورت شعر، ضرب المثل، سوال و… باشد
 • رعایت جنبه عمومی در نام گذاری موضوعات
 • آمدن نام سوره و شماره آیه به همراه موضوع
 • انتخاب آیات از موضوعات مورد نیاز جامعه
 • نوشته شدن شماره برای هر موضوع
 • موضوع بیانگر محتوای آیه باشد، به صورتی که ذهن مخاطب با شنیدن آن موضوع به آیه مورد نظر نزدیک شود.
آمار قرآن آموز

حدود ۱۴۰۰۰ قرآن آموز تاکنون در این طرح شرکت کرده و در حال گذراندن سطوح مختلف این طرح هستند.

این قرآن آموزان از ۲۰ استان کشور در این گروه های مجازی حضور دارند. (استان های فارس، بوشهر، خوزستان، کرمان، یزد، قم، تهران، زنجان، تبریز، خراسان رضوی، همدان، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، لرستان، سیستان و بلوچستان، مرکزی، آذربایجان غربی، کرمان، کرمانشاه).

همچنین طیف مختلف اصناف در این طرح به عنوان قرآن آموز شرکت می‌کنند: طلاب، بسیجی، مسجدی، سرباز، بانوان خانه دار، پرستاران، تحت پوششین کمیته امداد و خیریه ها، دارالقرآن ها و مؤسسات قرآنی، شعب مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان حضرت زهرا (سلام الله عليها)، سربازان و کادر نظامی، دانش آموزان، دانشجویان، زندانی ها، نابینایان، هنرکده ها، هیئات، مجتمع ها و کانون های فرهنگی هنری، خانه های قرآن روستایی

آمار میزبان

تاکنون حدود ۱۳۰ میزبان از ۲۰ استان کشور در این طرح ثبت نام کرده و مجوز میزبانی طرح ملی آیات زندگی را دریافت نموده اند و در ادارات و ارگانهای خود برای مجموعه خویش این طرح را به صورت حضوری یا مجازی اجرا می کنند.

این مجموعه ها عبارتند از : کانون های مساجد، گروه های خانوادگی، سپاه، ارتش، بسیج، دارالقرآن ها و مؤسسات قرآنی و خانه های قرآنی، آموزش و پرورش، دانشگاه ، بنیاد نابینایان، هیئات عزاداری، پادگان ها، حوزه های علمیه، ادارات زندان ها، کمیته امداد، خیریه ها.

 

آینده نگری

1- اجرای طرح ملی آیات زندگی توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در تمامی شبکه ها به صورت سالانه و سراسری همراه با جوایز ویژه.

الف) پخش آیات طرح ملی آیات زندگی از سطح ۱ به صورت هفته ای یا روزانه در ابتدای همه برنامه های خبری با جدول برنامه ای مشخص که به همراه آیه تصاویر زیبا یا آیه گرافی های زیبا مربوط به آیه همان روز در حد ۲۰ الی ۳۰ ثانیه.

ب) پخش این آیات به همراه آرم شبکه مورد نظر قبل از تبلیغات تلویزیونی.

ج) بیان و ضبط مطالب تفسیری این آیات (یک داستان، یک حدیث و یک بیت شعر) توسط خطباء برتر کشوری و پخش آن توسط صدا و سیما در حد ۳ الی ۵ دقیقه.

د) تهیه انیمیشن، موشن گرافیک، فیلم های کوتاه از موضوعات کاربردی این طرح توسط تهیه کنندگان و کارگردان های مطرح و پخش آن به صورت گسترده در شبکه های صدا و سیما و شبکه ها و گروه های مجازی و طراحی و برگزاری مسابقات جذاب تلویزیونی و دعوت از قرآن آموزان این طرح برای شرکت در مسابقه.

ه) تهیه و پخش گزارش از مردم درباره میزان عمل به این آیات کاربردی در زندگی.

و) ساخت سریال های خانوادگی با الهام از این موضوعات و مفاهیم الهی مانند: ربا، ازدواج، دروغ، خیانت، دزدی و موضوعات کاربردی دیگر.

۲- تصویب اجرای طرح ملی آیات زندگی در آموزش و پرورش و دانشگاه های کشور به عنوان آیین نامه درسی دانش آموزان و دانشجویان که می توانند در صف صبحگاه مدارس به همراه بیان یک حدیث یا داستان کوتاه توسط دانش آموزان هر هفته آیه ای همخوانی شود یا در ابتدای هر کلاس توسط معلم بیان گردد. و تعلق امتیازاتی مانند: تخفیف شهریه، تعلق گرفتن نمره جنبی یا اخلاق با ۱ الى ۲ نمره برای دروس اصلی و معرفی نفرات برتر در صف صبحگاه یا فضای مدرسه و دانشگاه مثلا: برترین های هفته.

٣- اجرای این طرح توسط نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها.

۴- تصویب قانون کسری خدمت برای سربازانی که در این طرح شرکت می کنند. مثلا به ازای حفظ ۴۰ آیه (۱ سطح) از این طرح، ۴ روز مرخصی بگیرند و مسئولين عقیدتی پادگانها (نمایندگی محترم ولی فقیه) این طرح را اجرا کرده، آزمون بگیرند و گواهینامه و تشویقی مرخصی را اعطاء نمایند. این طرح باید در عالیترین مقام نظامی کشور یعنی ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب برسد.

۵- همکاری شهرداری های استانها و شهرها برای اینکه چهره شهرها قرآنی شود مانند نمونه: می توانند این آیات را در تلویزیون های شهری، متروها، بیلبوردها و سازمان زیبا سازی شهری و .. که در اختیار شهرداری است پخش نمایند و حتی برای مجموعه شهرداری و خانواده نیروها و پاکبانان اجرا نمایند.

۶- اجرای طرح در حوزه های علمیه سراسر کشور توسط معاونت تهذیب حوزه های علمیه به طوری که جزء برنامه درسی طلاب شود که مثلا: هر سال حداقل هر طلبه باید ۲ سطح از این آیات را حفط نماید به صورتی که پس از اتمام سطح مقدمات حوزوی، طلاب حداقل با ۵۰۰ آیه کاربردی قرآن کریم آشنا شوند.

۷- اجرای این طرح در نهادهای حمایتی کشور خصوصا کمیته امداد و بهزیستی برای خانواده های تحت پوشش و یکی از معیار میزان کمک به خانواده ها بستگی به میزان آشنایی آنها با این طرح باشد.

۸- تجميع تمام جوایز مؤسسات قرآنی دولتی و مردمی کشور و سوق منابع مالی به سمت طرح ملی آیات زندگی جهت هم افزایی این طرح و در نظر گرفتن جوایز بزرگ برای آن.

9- سوق دادن خیرین و موقوفات کشور به سمت آیات موضوعی و کاربردی قرآن. مانند: وقف باغ برای مروجین و مربیان طرح، وقف جهت خرید و پخش کتابچه های طرح ملی آیات زندگی در مناطق محروم کشور و ..

۱۰- عقد تفاهم نامه با وزارت راه جهت نصب پوسترهای این آیات در فضای فرودگاه ها و ترمینال های کشور

۱۱- عقد تفاهم نامه با اصناف و مشاغل جهت نصب آیات و احادیث مربوط به آن مشاغل در مغازه ها و مکانهایی که خدمات ارائه می دهند.

۱۲- عقد تفاهم نامه با فروشگاههای زنجیره ای و بانک ها جهت تخفیف ویژه به قرآن آموزان طرح و اعطاء تسهیلات بانکی با اولویت این طرح.

۱۳- استفاده از ظرفیت بسیج در کشور برای معرفی این طرح بین پایگاه های بسیج سراسر کشور به عنوان طرح سال. مانند: طرح صالحین

۱۴- هماهنگی همه سازمانهای تبلیغات و مؤسسات قرآنی کشور جهت هم افزایی و تقسیم کار.

۱۵- اعطاء امتیاز ویژه به دارندگان گواهینامه این طرح و تأثیر مدارک در آینده افراد برای مشاغل و رسمیت بخشیدن به گواهینامه و طرح. مانند: امتیاز ویژه جهت استخدام یا برگزاری این طرح به عنوان دوره های ضمن خدمت ادارات

۱۶- اجرای دوره تربیت مربی طرح ملی آیات زندگی در قالب یک اردوی چند روزه یا یک هفته ای با اهداف:

الف) کادر سازی و تأمین استاد جهت توسعه هرچه بیشتر این طرح در سراسر کشور

ب) تربیت مربی مختصص و آشنا با تمامی ضوابط، قوانین، روشها، اهداف و ضرورت طرح ملی آیات زندگی

ج) شناسایی افراد توانمند و مستعد در زمینه میزبانی طرح ملی آیات زندگی

د) ایجاد شبکه ای منظم و فعال از میزبانان طرح ملی آیات زندگی در سراسر کشور با هدف هم افزایی و ارتقا کمی و کیفی فعالیتهای قرآنی

پ) صدور گواهینامه و مجوز اجرای طرح برای میزبانان

تولید محتوا

در صورتی که می‌توانید در یافتن داستان‌ها، احادیث، اشعار و تفاسیر و نکات کوتاهی در رابطه با آیات به ما کمک کنید روی این گزینه کلیک کنید.

تولید پوستر و محصولات چندرسانه‌ای

در صورتی که توان تولید پوستر، تدوین و یا ساخت کلیپ و تیزر برای این طرح را دارید حتما به ما پیام دهید.

اجرای طرح

اگر تمایل دارید که این طرح را در بین همکاران، دوستان و یا خانواده‌تان اجرا کنید روی این گزینه کلیک کنید.

تبلیغ طرح

اگر علاقه‌مند هستید که طرح را در کانال یا پیجتان تبلیغ کرده و یا برای تبلیغ آن وقت بگذارید روی این گزینه کلیک کنید تا راهنماییتان کنیم.