قالب وردپرس افزونه وردپرس
آموزش عمومی قرائت قرآن

آشنایی با برنامه های آموزش عمومی قرائت قرآن

کتاب حاضر درصدد است براساس مبانی و الگوهای عملی و کارشناسی حوزه تعلیم و تربیت و آموزش قرآن مخاطب خود را با برنامه‌های رایج آموزش عمومی قرائت قرآن در نظام رسمی و غیررسمی آشنا ساخته علاوه بر آن، اطلاعات لازم برای تحلیل برنامه­ های آموزش عمومی قرائت قرآن و بررسی مقایسه ­ای این برنامه­ ها را در اختیار علاقمندان به ویژه داوطلبان ایفای نقش معلمی قرآن قرار دهد.

این کتاب در پنج فصل و با استفاده از منابع موجود گردآوری و تنظیم شده است.

فصل اول ـ  مبانی توسعه فرهنگ قرآنی

مطالب این فصل خلاصه فصل اول کتاب «آشنایی با منشور توسعه فرهنگ قرآنی» است که در سال 1392 توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شده است.

فصل دوم ـ  کلیات برنامه‌های آموزش قرآن

مطالب این فصل ویراسته بخش­ هایی از کتاب «کلیات آموزش قرآن و روش‌های آن» است که در سال 1392 توسط اتحادیه تشکل‌های قرآنی کشور منتشر شده است.

فصل سوم ـ  تعاریف و مفاهیم اصلی آموزش قرآن

این فصل براساس اسناد دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و کلیات مندرج در کتب برنامه‌ریزی درسی تنظیم شده است.

فصل چهارم ـ  برنامه‌های درسی آموزش قرآن در نظام رسمی

در این فصل مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش در حوزه آموزش قرآن رسمی و جزئیات برنامه‌های درسی آموزش قرآن در پایه‌های اول ابتدایی تا اول متوسطه (پایه هفتم) آمده است. با توجه به روند تغییر نظام آموزشی، ان‌شاء‌الله برنامه‌های پایه‌های بعدی در ویرایش‌های بعدی کتاب خواهد آمد. این بخش در واقع حاصل زحمات اعضای گروه قرآن دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی آموزش و پرورش به ویژه آقایان: سید مهدی سیف، محمد انوشه­پور، غلام‌عباس سرشور خراسانی و مهندس مسعود وکیل است که در جلسات این گروه تدوین و در قالب اسناد و کتب درسی آمده است. لازم به ذکر است که به دلیل اهمیت آشنایی با این برنامه‌ها، همچنین عدم امکان تفکیک مناسب بخش قرائت از کل برنامه، برنامه‌های درسی به طور کامل معرفی شده است.

فصل پنجم ـ  برنامه‌های درسی آموزش عمومی قرائت قرآن در نظام غیررسمی

در این فصل برخی از برنامه‌های مدوّن موجود معرفی و برنامه‌های نهفته در کتب آموزشی در حوزه آموزش عمومی قرائت قرآن مطالعه و جدول‌بندی شده است.‌

امید است این مجموعه مورد استفاده و نقد کارشناسان، معلمان، مدرسان و صاحب‌نظران آموزش عمومی قرآن قرار گیرد.

دانلود کتاب در قالب Word

دانلود کتاب در قالب PDF

مطلب پیشنهادی

قرآن در اسلام

قرآن در اسلام

کتاب «قرآن در اسلام» نوشته علامه سيد محمدحسين طباطبایی می باشد. این کتاب از ريشه‌دارترين مدرك آيين …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *