تحقق قله ی ده میلیونی حافظان قرآن، از رؤیا تا واقعیت

چند سالی ا­ست مطالبه­ مقام معظم رهبری-مد ظله العالی- مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ کل قرآن کریم مطرح شده که تحقق آن جامعه­ی اسلامی ایران را به جامعه­ای پولادین تبدیل خواهد کرد؛ اما از واقعیت موجود می‌توان دریافت روش‌ها و سیاست‌های موجود به هیچ وجه محقق‌کننده حتی بخش کوچکی از این چشم‌انداز نخواهد بود.

فارغ از سند ملی حفظ قرآن کریم و راهبردهای مطرح شده در آن که تحقق هدف تربیت ده میلیون حافظ قرآن را، طی فرآیندی 20 ساله متصور شده است، با بررسی های صورت گرفته از عملکرد متولیان امور قرآنی کشور مشخص می‎شود تمام اتکای این نهادها در عرصه تربیت حافظ قرآن، به روش‎های اتخاذ شده و عملکرد دو مؤسسه مردمی قرآنی به نام‌های جامعه القرآن الکریم و بیت الاحزان حضرت زهرا(س) می‌باشد. به عبارتی این دو مؤسسه دو بازوی اجرایی مدیران قرآنی کشور در حوزه حفظ قرآن کریم هستند و سایر مؤسسات حفظ موجود درکشور عمدتاً یا به طور مستقیم و یا با الهام از روش های آموزشی این مؤسسات و تحت مشاوره آن­ها به تربیت حافظ مشغول هستند. اتکای مسئولان بر فعالیت دو مؤسسه مردم‌نهاد فعال در حوزه حفظ ولو از سر ناچاری هم باشد، اتفاقی قابل تقدیر و متناسب با اصل‌ کلی مردمی‌سازی فعالیت­های قرآنی کشور است؛ اما به هیچ وجه منافی وظیفه ایشان در ریل‌گذاری صحیح برای تحقق چشم‌انداز نیست. این ریل‌گذاری باید ناظر بر وضع موجود، آن هم مبتنی بر مطالعه و ایجاد، اجرای آزمایشی و اصلاح و ارتقای مستمر اقدامات مختلف در عرصه­ی حفظ قرآن کریم صورت پذیرد.

این نوشته در صدد نقد فعالیت مؤسسات مردم‌نهاد یاد شده نیست و بر این باور است تقویت و تکثیر این‌گونه مؤسسات که با انگیزه و پشتیبانی مردمی به این سطح از عملکرد رسیده‌اند باید یکی از راهبردهای اصلی متولیان امور قرآنی باشد. آنچه این سخن در پی بررسی آن است، بررسی و تحلیل بخشی از توان و امکان سنجی ظرفیت­های موجود حفظ کشور در تحقق مطالبه­ی ده میلیون حافظ کل قرآن کریم است.

لازم به ذکر است آنچه در ادامه می‌آید حاصل بررسی میدانی عملکرد یکی از مهم­ترین بازوهای تربیت حافظ قرآن کریم در کشور یعنی مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س)، به مدت 2 سال از طریق حضور در متن فرآیندهای اتخاذ شده برای حفظ قرآن در آن­ها است.

تحلیل ایستار یکی از ارکان تربیت حافظ قرآن در کشور

مؤسسه بیت الاحزان حضرت زهرا (س)، شامل ۱۲ شعبه­ی شبانه‌روزی و حدود 29 شعبه­ی طرح رحله و حدود 170 مرکز روزانه می­باشد، که سالانه حدود 300 حافظ کل قرآن را تربیت می‌کند.

شعب شبانه‌روزی مؤسسه بیت الاحزان، به صورت هدف­مند و تخصصی، تحت پروژه­ای یک­ ساله اقدام به جذب و آموزش افراد برای حفظ کل قرآن کریم می‌کنند. در نتیجه این شعب می‌توانند هر ساله آمار مشخصی از تعداد حافظان خود ارائه دهند که قابل بررسی کمی و کیفی برای مسئولان مربوطه است و به طور مستقیم بر آمار حافظان کشور می‌افزاید در حالی که در بسترهای دیگر حفظ کشور، به دلیل بلند مدت بودن طول دوره حفظ و منفصل بودن مقاطع تحفیظی قرآن آموزان، مسئله حفظ کل، جدی نیست و معمولاً تعداد کمی از افراد موفق به فتح قله­ی حفظ کل قرآن کریم می‌شوند. همچنین مؤسسه بیت­الاحزان، در زمینه حفظ یک­ساله در کشور صاحب سبک بوده و می‌توان گفت رقبای دیگر خود را در این عرصه، پشت سر گذاشته است.

حال قصد داریم بررسی کنیم تا مشخص شود، با استفاده از ظرفیت مذکور، تربیت ده میلیون حافظ کل قرآن کریم به چند سال زمان نیاز دارد:

333 33 (زمان سالیانه مورد نیاز برای تربیت ده میلیون حافظ در کشور) = 300 (تعداد حافظان تربیت شده در بیت الاحزان در یک سال)÷000/000/10 (تعداد مطلوب حافظین)

به عبارت دیگر باید گفت در شرایط ایده آل و بدون در نظر گرفتن موانع، ظرفیت کنونی این مؤسسه برای تربیت ده میلیون حافظ، به سی و سه هزار سال زمان نیاز دارد.

حال که ابعاد فعالیت مؤسسه بیت الاحزان تا حدودی روشن شد، برای شروع، نگاهی کلی به برآیند عملکرد این مؤسسه و وزن آن در تحقق  مطالبه­ی رهبری انقلاب خواهیم داشت.

برای نمونه به تحلیل و بررسی یکی از شعب این مؤسسه که به نام حضرت امام سجاد(ع) مزین و در شهر مقدس قم مستقر است، می­پردازیم.  باید توجه داشت که این شعبه از بیت الاحزان با توجه به استقرار در شهر قم و نزدیک بودن به مرکز کشور، امکانات بهتری را برای قرآن­آموزان، نسبت به شعب دیگر داراست.

تحلیل برآیند و بازدهی یکی از شعب بیت الاحزان حضرت زهرا(س)

شعبه امام سجاد(ع) این مجموعه در دوره­ی حفظ یک­ساله­ گذشته که از تابستان ۹۷ آغاز شده بود از ۱2۰ نفر علاقه­مند، ثبت نام به­عمل می­آورد که 80 نفر از آن‌ها، از طریق مصاحبه­ حضوری برای دوره آزمایشی پذیرفته شده و وارد دوره­ی آزمایشی حفظ قرآن کریم شدند. پس از اتمام دوره­ آزمایشی در شهریور ماه 97، از طریق برگزاری آزمون شفاهی، تعداد ۲۳ نفر از ایشان اجازه­ی ورود به دوره­ی اصلی را پیدا کردند و در نهایت، در تیرماه 98 و در پایان سال تحفیظی ۱2 نفر موفق به حفظ قرآن کریم شدند.

 به عبارت دیگر، شعبه­ی قم با توجه به تمام نقاط قوت خود، تنها ۱۰ درصد از مراجعه کنندگان علاقه­مند حفظ قرآن را به عنوان خروجی موفق ارائه داده است. این نسبت، در سایر شعب نیز در همین حدود است.

حال  این مطلب به ذهن می­رسد که می­بایست هرچه سریع­تر حمایت­های مالی از این مؤسسه را افزایش داد تا بتواند ظرفیت خود را در این مسیر افزایش دهد.

بدیهی است که اگر این موسسه بودجه­ی قرآنی کشور را در اختیار داشته باشد تعداد مدارس شبانه­روزی را افزایش خواهد داد اما آیا با این افزایش و سرمایه­گذاری کلان قادر هست در چشم­اندازی نزدیک موفق به تربیت ده میلیون حافظ کل قرآن شود؟!

برای پاسخ به این سئوال شرایط ایده­آل را در نظر می­گیریم. فرض کنید مؤسسه بیت الاحزان در همه­ی ۱۱۴۸ شهر ایران شعبه­ی شبانه روزی داشته باشد. اگر همین رویه را ادامه دهد خروجی هر شعبه به طور متوسط سالانه ۲۰ نفر خواهد بود که با احتساب ۱1۴۸ شعبه، حدود 435 سال زمان می خواهد که کشور را به وضعیت مطلوب ۱۰ میلیون حافظ برساند.

 البته تحلیل های خطی در فرآیندهای اجتماعی کارآمد نیست. در نگاه سیستمی ، باید سایر عوامل و شرایط مؤثر در نتیجه­ی مسئله را هم مورد بررسی قرار داد؛ عواملی هم­چون محدودیت منابع مالی، محدودیت منابع نیروی انسانی، شرایط جغرافیایی، کاهش نرخ رشد جمعیت، کاهش اقبال عمومی مردم برای حفظ قرآن و غیره که همه و همه از جمله موانع جدی سد راه حرکت تربیت حافظان قرآن کشور می­باشد را نیز می­بایست مورد بررسی قرار داد. با این اوصاف باید بررسی کرد که در حقیقت چندسال زمان نیاز داریم که با ظرفیت­ها و موانع یادشده در بالا، به قله­ی مطلوب حفظ کشور دست یابیم؟

در مثالی می­توان گفت، یکی از محدودیت ها و موانع اصلی در برابر بیت الاحزان، جامعه­ی مخاطب این مجموعه است. خوب است بدانید دامنه­ی­ مخاطبین این مؤسسه، نوجوانان و جوانان رده­ی سنی 15-24 سال، مجرد و با جنسیت مذکر می­باشند چرا که اغلب شعب شبانه­روزی این مؤسسه، ویژه­ی آقایان است.

اگر هرم جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ را مبنا قرار دهیم تعداد مخاطبین این مؤسسه بر اساس سن و جنسیت آنها زیر ۱۰ میلیون نفر خواهد بود. به عبارت دیگر ایران اصلا ۱۰ میلیون نوجوان و جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله با جنسیت مرد و وضعیت مجرد را ندارد و با توجه به سیر نزولی رشد جمعیت در سال های آتی، همین تعداد نیز رو به کاهش خواهد بود.

 البته باید این را هم در نظر داشت که از این تعداد مخاطب چند نفر رغبت به حفظ قرآن دارند مخصوصاً اینکه در این رده­ی سنی، افراد درگیر مسائلی چون کنکور، تحصیلات تکمیلی، خدمت سربازی و ازدواج هستند که عموماً به استقلال نسبی نرسیدند و رضایت خانواده ها را هم باید در نظر گرفت که آیا خواهان آن هستند که فرزندشان، یک سال روند پیشرفت خود را تعلیق و به حفظ قرآن بپردازد؟!

چشم­ها را باید شست، جور دیگر باید دید!

یادداشت حاضر تنها به تحلیل و بررسیِ جزئی از واقعیت موجود در عرصه­ی حفظ قرآن کشور پرداخت و با همین بررسی محدود مشخص شد که دست­اندرکاران این عرصه، تا چه حد نسبت به ابعاد تربیت ده میلیون نفر حافظ قرآن کریم، غافل اند. همین امر منجر شده است در طراحی سیاست­ها، به راهبردهای ناکارآمدی هم­چون سند ملی حفظ متکی شوند. سندی که در وصول اولین چشم­انداز خود ناکام ماند و هنوز متولد نشده از دنیا رفت!

این مطلب مستلزم آن است تا با درک دقیقی از شرایط و توان­مندی موجود در کشور در مسیر تحقق ده میلیون حافظ قرآن، بصورتی واقع بینانه و کارشناسی شده، اقدام به طراحی سند راهبردی مناسبی کرده و به گونه­ای مسئولانه در صدد اجرای آن برآیند.

همچنین با توجه به کاهش چشمگیر نرخ رشد جمعیت در ایران، لازم است در سریع­ترین زمان ممکن، مانع این حجم از اتلاف زمان، منابع و ظرفیت­ها در تحقق این مطالبه­ی مهم، گردید.