قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اسلایدر اول سایت / اخبار / نشست صمیمی با دکتر محمد جواد گوهری استاد دانشگاه آکسفورد

نشست صمیمی با دکتر محمد جواد گوهری استاد دانشگاه آکسفورد

نشست صمیمی معرفی دبیرخانه گفتمان قرآنی با حضور آقای دکتر محمد جواد گوهری، استاد دانشگاه آکسفورد و دکتر سعید حسن زاده، دبیر دبیرخانه گفتمان قرآنی در محل دبیرخانه گفتمان قرآنی برگزار شد.

در ابتدای این نشست آقای دکتر حسن زاده با قدردانی از حضور دکتر گوهری در دبیرخانه به چگونگی شکل گیری دبیرخانه و چرایی پدید آمدن آن پرداختند. حسن زاده بحث خود را با این سوالات آغاز کردند که: اگر امروز قرآن از زندگی ما حذف شود آیا اتفاق خاصی می افتد؟ قرآن چیست و چه احتیاجی به آن داریم؟ و …

در ادامه دکتر حسن زاده چنین بیان کردند که ما طرحی با عنوان جمع آوری مصاحف از منازل را در بین مردم مطرح کردیم تا ایمان و احساس مردم نسبت به قرآن را بسنجیم زیرا ایمان و احساس مردم نسبت به قرآن اساس و بنیان فعالیت های دبیرخانه و پیش برنده اهداف آن است.

دکتر گوهری جهت تحکیم و تصدیق سخنان دکتر حسن زاده صحبت های خود را با این سوال آغاز کردند که صحت دیدگاه و روش خود را چگونه می بینید؟ سپس ایشان به تشریح مشرب های مختلفی که در فهم قرآن پدید آمده است پرداختند و تاثیر عقل و احساس در عرفان و فهم آیات را تبیین نمودند.

دکتر گوهری همچنین برای سنجش ظرفیت های پشتیبان دبیرخانه از چگونگی پشتیبانی لجستیکی آن سوال نمودند که حسن زاده در پاسخ، اعتقاد اولیه و همگانی مردم به اصالت و مقدس بودن قرآن را قوی ترین پشتیبان فعالیت های دبیر خانه عنوان کردند.

سپس حسن زاده روش کار دبیرخانه را چنین تبیین کردند که فعالیت و راهبرد دبیرخانه از تلنگر زدن به مخاطب و پدید آوردن احساس نیاز به قرآن در وجود او آغاز می گردد. وضعیت قرآنی غالب ایرانیان چنین است که علاقه و ارادت آن ها به قرآن نهایتا در کسب ثواب، حفظ احترام قرآن و این دست رفتارها خلاصه می شود. به همین سبب ما شناسایی منشأ این احترام را در دستور کار خود قرار داده ایم زیرا  باید این منشأ بیدار شود و این توجه را به مخاطب داد و این در حالی است که تلقی شخص از خودش نیز صحیح نیست و تصوری که شخص از خود و عالم دارد، چه عالم دنیا و چه عالم آخرت، محیط محدود بوده به طوری که جز با ثواب و حساب و کتاب نمی توان آن را توصیف نمود. خلاصه رویکرد ما چنین است که می خواهیم کلیشه ها را از بین ببریم و به عبارتی دیگر ما می خواهیم در ضمن اینکه این توجه را ایجاد می کنیم، ریشه این نوع نگاه ناقص را شناسایی کرده و افراد را متوجه آن ها بکنیم. یکی از مهمترین کارهای ما در این راستا تبیین بی نهایت بودن خداوند و بی نهایت خواهی انسان از یک سو و نمایش محدودیت هایی که انسان امروزی برای خود بوجود آورده است از سوی دیگر می باشد و معتقدیم که این فرآیند اگر به درستی انجام شود می تواند منجر به رهایی افراد از محدودیت ها و قید و بندها گردد.

در ادامه دکتر حسن زاده چنین بیان کردند که ما با موضع استفهام انکاری و نفی، این رویکرد را در پیش گرفته ایم تا بتوانیم اینگونه به اهداف دبیرخانه دست یابیم.

همچنین برخی از دست آوردها و محصولات رسانه ای دبیرخانه برای دکتر گوهری به نمایش گذاشته شد تا ایشان با فعالیت های چند رسانه ای دبیرخانه نیز آشنا شوند.

دکتر گوهری با اظهار خوشبینی نسبت به این طرح در راستای پیشبرد آن پیشنهاداتی را مطرح نمودند از جمله مقایسه آماری استفاده از قرآن در مقابل استفاده از مطالب ذوقی و بعضا خرافه در مراسمات دینی و سخنرانی ها. ایشان متذکر شدند که با استفاده از نتایج این دست کارها می توان نهادهای مربوطه را بیداد نموده و حمایت های آن ها را جلب نمود.

گوهری همچنین به تبیین اهمیت قرآن در اتحاد امت اسلامی پرداختند و قرآن را اساس زبان عربی و زبان عربی را اساس اسلام دانستند و متذکر شدند که امروز باید جامعه را به قرآن توجه داد تا عمل به آن گسترش یابد.

در پایان گفتگوهای این نشست، طرفین ابراز خرسندی کردند که بتوانند در تکمیل این روند و نیز گسترش فرهنگ قرآنی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان همکاری هایی را صورت دهند که نمونه هایی از آن ترجمه قرآن به زبان روز و رساندن آن به دست کسانی است که باید با اسلام و قرآن از نزدیک آشنا شوند. در این راستا راهکارهایی پیشنهاد شد و زمینه های همکاری در ترجمه قرآن، ایجاد مجله ای برای نشر معارف قرآنی در خارج از ایران و … پیشنهاد شد.

درباره ی سعید قربانی

مطلب پیشنهادی

احساس نیاز به یک تشکیلات دانشجویی پشتیبان

‌دبیر کانون قرآن و عترت دانشگاه بوعلی سینا در گفت و گو با سایت گفتمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *