عابدینی قرآن

نشست صمیمی با آیت الله عابدینی امام جمعه محترم قزوین

نشست صمیمی معرفی دبیرخانه گفتمان قرآنی با حضور آیت الله عبدالکریم عابدینی، امام جمعه و نماینده ولی فقیه (مدّ ظلّه العالی) در قزوین و دکتر سعید حسن زاده دبیرِ دبیرخانه گفتمان قرآنی در محل دفتر امام جمعه قزوین برگزار شد. در این نشست اهداف، برنامه ها و مجموعه فعالیت های دبیرخانه گفتمان قرآنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نکات مثبت و پیش برنده ای در این رابطه مطرح شد.

در ابتدا آقای دکتر حسن زاده به تبیین اهداف، دغدغه ها، چگونگی فعالیت و برنامه های پیش روی دبیرخانه پرداختند و به این مطلب اشاره کردند که: نوع تلقی و نگاه ما به قرآن باید از نگاه مقدس مآبانه به نگاه کاربردی تغییر کند و باید به قرآن به عنوان یک کتاب هدایت مراجعه نماییم و فهم قرآن از طریق مراجعه مستقیم به آن و توجه به مفاهیمی چون انس، تدبر و … پدید خواهد آمد.

حسن زاده چنین بیان کردند که تبیین احساس نیاز به قرآن مهمترین رکن در برخورد با مخاطبان قرآنی است که با ارائه آمار و ارقام متعدد از ضعف های موجود در حوزه قرآن، می توان این احساس نیاز را در مخاطبین بوجود آورد و مهجور بودن قرآن را به سمع و احساس مخاطب انتقال داد و بدین واسطه عطش مردم برای قرآن را – که در وجود هر کسی نهفته است – زنده کرد و در ادامه با سوق دادن مخاطبین به سمت تدبر و انس با قرآن، ارتباط آنها با قرآن را تقویت نمود. این در حالی است که سنجش بخشی از وضعیت موجود در حال انجام است و بخش هایی از آن نیز نتایجی را نمایان ساخته که استفاده های زیادی از آن ها می توان نمود.

دکتر حسن زاده به ضرورت نشان دادن بت های هر شخص و شکستن این بت ها در درون افراد بسان حضرت ابراهیم (ع) اشاره کردند و این عمل را برای ارتقاء دیدگاه و نوع نگاه انسان به خود و قرآن لازم دانسته و آن را به عنوان یکی از اقداماتی که باید در این راستا صورت پذیرد بیان نمودند.

در ادامه آیت الله عابدینی با توجه دادن به آیات متعددی از قرآن کریم و حکیم خواندن آیات، به تبیین صحت، اصالت و مبانی این فعالیت پرداختند و با بیان برخی از برنامه هایی که از طرف دفتر امام جمعه در دستور کار و برنامه خود دارند، با ابراز مسرّت و خشنودی از این فعالیت، به مفید بودن و ضروری بودن اجرای آن در سطوح مختلف جامعه اشاره کرده و لزوم آماده کردن طرح های کلان و برنامه های جامع در این رابطه را یادآور شدند.

آیت الله عابدینی با توجه دادن به بی نهایت بودن خداوند و بی نهایت خواهی انسان به تبیین و تکمیل بخشی از پیام گفتمان قرآنی با استفاده از آیه «يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ» پرداختند.

علاوه بر این ایشان با تبیین تجمع رسوبات معانی حجاب گونه در مفاهیم دینی به یکی دیگر از مشکلات پیش روی فعالیت های قرآنی و دینی اشاره کردند و متذکر شدند که باید برای آن برنامه ریزی شود و با اجرای برنامه های جامع و محکم در این راه گام برداشت.