مطالبه‌گری جمعی قرآن به واسطه اتحادیه‌ها

خبرنگار دبیرخانه گفتمان قرآنی در گفت و گو با جمعی از مسئولین اتحادیه‌های قرآنی از چگونگی به کارگیری فعالیت تشکیلاتی و منظم در امر قرآن پرسید و در پاسخ هریک از مدیران به تشریح مزیت های اتحادیه‌ها پرداختند.

امیر حجت مرادی مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان گیلان تشکیل اتحادیه را سبب وحدت رویه بین مجموعه‌های قرآنی دانست که به‌واسطه آن مطالبه‌گری جمعی مؤسسات قرآنی از ارگان‌های مختلف تأثیرگذاری بیشتری دارد. دستگاه‌های حاکمیتی با نمایندگان اتحادیه‌ها راحت‌تر از یک موسسه قرآنی صحبت می‌کنند. درواقع اتحادیه‌ها نماینده مؤسسات قرآنی در مواجهه با حاکمیت هستند. ازجمله مشکلات پیش روی اتحادیه‌ها تصدی‌گری دستگاه‌های دولتی است که به بخش مردمی اعتماد کامل ندارند و این امور را به‌طور کامل به مردم واگذار نمی‌کنند. حسین خاکساری هرندی مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان اصفهان نیز از محقق نشدن حمایت‌های مالی گلایه داشت هرچند که این حمایت‌ها بر اساس مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی است اما دو سال است که به این مجموعه اختصاص پیدا نکرده است. مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان لرستان اولین مزیت کار در بستر اتحادیه را اجرایی شدن طرح شناسایی و تکریم فعالان ممتاز قرآنی نام برد که سبب انگیزه یافتن آن‌ها برای ادامه دادن مسیر باقوت هرچه بیشتر می‌شود. تکریم مؤسسات قرآنی ممتاز که یکی از خدمات اتحادیه به شمار می‌رود و ازاین‌جهت اهمیت پیدا می‌کند که اگر اتحادیه نتواند آن‌چنان‌که باید و شاید به مشکلات مؤسسات مخصوصاً در حوزه اقتصادی رسیدگی کند، اما می‌تواند با تقدیر از زحمات مؤسسات قرآنی ممتاز، قدردان زحمات آن‌ها در این مشکلات و تنگناها باشد.  میثم شالی‌کار مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان مازندران در توضیح نقش یک اتحادیه موفق می‌گوید: هر فعالیتی که مربوط به امور آموزشی و…. در مؤسسه یا خانه قرآنی تعریف‌شده، اتحادیه در سطح کلان برای آن فضاسازی می‌کند تا مؤسسات و خانه‌های قرآنی بتوانند در بستر مناسب‌تری به فعالیت بپردازند. درواقع می‌توان گفت حمایت اصلی اتحادیه از مؤسسات و مراکز قرآنی ایجاد بستر مناسب برای آن‌ها جهت انجام فعالیت‌های قرآنی است. اما اسحاق کشاورز از استان سیستان و بلوچستان مسائل مالی را بزرگ‌ترین خدمت اتحادیه به مؤسسات قرآنی دانسته و اضافه می‌کند: در مورد خدمات مخصوصاً به لحاظ اقتصادی دست اتحادیه آن‌چنان‌که باید و شاید باز نیست و بستگی به لطف و نظر مسئولین و خیرین استانی دارد. در این زمینه اتحادیه عملاً واسطه‌ای بین مؤسسات و خانه‌های قرآنی و مسئولین و خیرین است. این بزرگ‌ترین خدمتی است که اتحادیه می‌تواند بستر آن را فراهم کند.

پایان عملکرد جزیره ای با تشکیل اتحادیه

اکبر حق نظری مسئول اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان ایلام در برشمردن مزایای کار در بستر اتحادیه به جلوگیری از موازی کاری‌ بین مؤسسات قرآنی اشاره دارد و ادامه می‌دهد که اتحادیه سبب جلوگیری از موازی کاری مجموعه‌های قرآنی و جزیره‌ای فکر کردن آن‌ها است. مزیت دوم این است که وجود اتحادیه وحدت رویه در کار مؤسسات و خانه‌های قرآنی ایجاد می‌کند. مزیت سوم، همفکری و استفاده از ظرفیت یکدیگر در کشور است که در صورت فقدان اتحادیه این مهم صورت نمی‌گرفت. بحث مالیات مؤسسات قرآنی یکی از مشکلاتی بود که در سال پیش به کمک اتحادیه حل شد هرچند این کار به‌سختی صورت گرفت و از اتحادیه وقت و انرژی بسیاری گرفت چراکه بعضاً سلیقه‌ای با آن برخورد شد حال‌آنکه قانون بود.

انسجام بین مؤسسات قرآنی به‌واسطه تشکیل اتحادیه مزیتی است که در استان یزد نیز خود را نشان داده است؛ آقای محمدحسین شایق مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان یزد در تشریح این مزیت می‌افزاید: از مهم‌ترین مزایای اتحادیه استانی جلوگیری از افتراق گروه‌های قرآنی است که توانسته بین فعالان قرانی یک انسجام و اتحاد قوی به وجود آورد. در حال حاضر تخصیص بودجه به مؤسسات بر مبنای توانایی آن‌ها صورت می‌گیرد درصورتی‌که قبلاً این‌گونه نبوده و این خود مزیت دیگر اتحادیه است. اثبات و شناخت تمامی مؤسسات و خانه‌های قرآنی به مسئولین استان از دیگر خدمات اتحادیه است. سید مصطفی حسینی واعظ مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان گلستان نیز بر همین مزیت از اتحادیه تأکید دارد و اعتقاد دارد اولین و مهم‌ترین فعالیتی که اتحادیه انجام می‌دهد این است که صدای مؤسسات را به گوش مسئولین می‌رساند و درصدد حل مشکلات و مصائب آن‌ها برمی‌آید. در انتها مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان خراسان جنوبی جناب آقای محمد الهی بهترین حالت برای بازدهی بیشتر یک اتحادیه را این‌چنین معرفی می‌کند: اتحادیه‌ها زمانی بیشترین تأثیرگذاری را دارا هستند که مجری باشند و سازمان‌های دولتی و حکومتی مرتبط با قران هم نقش ناظر را ایفا کنند. در این حالت است که کار به بهترین نحو انجام می‌شود.