قالب وردپرس افزونه وردپرس
قرآن در اسلام
قرآن در اسلام

قرآن در اسلام

کتاب «قرآن در اسلام» نوشته علامه سيد محمدحسين طباطبایی می باشد.

این کتاب از ريشه‌دارترين مدرك آيين مقدس اسلام گفتگو می كند و موضوعی كه در اين كتاب مورد بحث قرار می گيرد موقعيت «قرآن مجيد» است در جهان اسلام.

قرآن چيست؟ و چه ارزشی در ميان مسلمانان دارد؟ قرآن كتابی است جهانی و همیشگی، قرآن وحيی است آسمانی نه مولود فكر بشری.

و در حقيقت از موقعيت كتابی بحث می شود كه دين بزرگ اسلام با وجود اينكه مانند ساير اديان بزرگ جهان گرفتار اختلافات داخلی و انشعابات بسيار مذهبی می باشد، هرگز مسلمانی در اعتبار و احترام و تقديس آن ترديد ندارد و براي اثبات هر مدعایی در اسلام می توان بدان چنگ زد.

و از اين روی هدف بحث در اين كتاب معرفی موقعيت قرآن مجيد است بطوری كه اين كتاب مقدس خود دلالت می كند نه بطوري كه ما درباره‌اش اعتقاد داريم و ميان اين دو حرف و غرض فرق بسيار است! و به بيانی ديگر موقعیتی را كه براي قرآن مجيد- با دليل يا بي دليل- قائل می شويم اگر موقعیتی باشد كه متناقض و مخالف بيان قرآنی است مسلما ارزشی نخواهد داشت و اگر چيزی باشد كه بيان قرآنی از آن ساكت است با اختلاف انظار كه در ميان مسلمانان است نمی توان همه را به پذيرفتن آن وا داشت تنها موقعیتی را می شود به حساب آورد كه قرآن مجيد خود دلالت بر آن داشته باشد.

بنابراين در اين بحث و كنجكاوی پاسخ اين پرسش را بايد بدهيم كه: قرآن در اين باره چه می گويد؟ نه پاسخ اين پرسش را كه: ما كه فلان مذهب از مذاهب اسلامي را پذيرفته ايم درباره قرآن چه می گوییم.

مطلب پیشنهادی

قرآن شناسی

قرآن شناسی

معارف قرآن مجموعه کتاب‌هايي است که در آن، آیت الله مصباح به دسته‌بندي موضوعي آيات قرآن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *