قالب وردپرس افزونه وردپرس
دکتر سعید حسن زاده
دکتر سعید حسن زاده

نشست دبیران کانون های قرآن و عترت و مهدویت دانشگاه های سراسر کشور

نشست دبیران کانون های قرآن و عترت و مهدویت دانشگاه های سراسر کشور در روز سه شنبه هجدهم آبان ماه در پردیس فارابی دانشگاه تهران در شهر قم برگزار گردید. این نشست دو روزه به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار گردیده بود و هم افزایی کانون های قرآن و عترت و مهدویت سراسر کشور و همچنین افزایش دانش این کانون ها را جزو اهداف خود قرار داده بود.

در روز اول این نشست کارگاه آموزشی مهدویت با موضوع مدعیان دروغین و پس از آن دیدار با حضرت آیت الله جوادی آملی در برنامه کار این رویداد قرار داشت.

پس از آن برنامه ای برای معرفی دبیرخانه گفتمان قرآنی برگزار گردید که با سخنرانی آقای رضا سلامت پناه؛ معاون محترم مطالعات و برنامه ریزی راهبردی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر مجمع مشورتی شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی آغاز گردید.

آقای سلامت پناه در ابتدا به جایگاه قرآن در هندسه معرفتی اسلام پرداختند و بیان نمودند که: “قرآن اشرف موضوعات است. حقیقت جهان قرآن است. این حقیقت در یک مرتبه نازله ای جلوه پیدا کرده است که ابتدا به شکل صوت درآمده و سپس این صوت مکتوب شده که همین قرآنی است که امروز در دست ماست. اما جایگاه عترت در این هندسه کجا بوده و آیا عترت جدای از قرآن است؟ خیر. قرآن صورت کتبی انسان کامل است و انسان کامل صورت عینی قرآن. حقیقت قرآن در آن مرتبه بالا صورتش یکسان است با آن انسان کامل و قرآنی که ما اراده می کنیم با عترت یکسان است.”

سپس آقای سلامت پناه به نقش کانون های قرآن و عترت در زنده کردن جایگاه حقیقی قرآن در دانشگاه ها و بالتبع در جامعه پرداخته و بیان کردند: “کانون های قرآن و عترت باید به فضاسازی قرآنی کمک کنند. گام اول در ایجاد این فضا آشنایی با متن قرآن است، به بیان دیگر تلاش برای آموزش عمومی قرآن. اما باید از این معبر گذشت. ایجاد فضای قرآنی در دانشگاه ها بدین معناست که مجموعه ای از فعالیت های متعدد قرآنی در دانشگاه ها شکل بگیرد تا آرام آرام احتمال ذکر و تذکر به قرآن زیاد شود.”

ایشان در ادامه افزودند: “گفتمان اصلی ما گفتمان مرجعیت قرآن است. گفتمانِ قرآن هزاره ای و تمدنی، قرآنی که نظام ساز است و مدیریت نظامات اجتماعی را می تواند عهده دار شود. دانشگاه در این میان دو نقش اساسی برعهده دارد یکی نقش تربیت نیروی انسانی متخصص در این امر و دیگری تولید دانش ذیل این گفتمان.”

پس از آن آقای دکتر سعید حسن زاده دبیر دبیرخانه گفتمان قرآنی پشت میکروفن رفته و بحث خود را با این سوال آغاز کردند که آیا ما در نزدگیمان نیازی به قرآن داریم؟. آقای حسن زاده در ابتدای صحبت هایشان تصریح کردند که: “هر چه بیشتر به زندگی هایمان نگاه می کنیم یقینمان بیشتر می شود که ما در زندگیمان هیچ نیازی به قرآن نداریم.”

سپس آقای حسن زاده از حضار درخواست کردند که در صورت عدم موافقت با این ادعا دلایل خود را ارائه دهند. طرح این سوال هیجان بسیاری را در بین حضار ایجاد نموده و بازخوردهای متعددی از سوی آن ها داشت. اکثر مسئولین کانون های قرآن و عترت بدنبال پاسخ دادن به این سوال بودند که آقای حسن زاده تمام این پاسخ ها را با دلایل مختلف رد می کردند. نهایتا اکثر حضار قانع شدند که واقعا ما در زندگیمان هیچ نیازی به قرآن نداریم. سپس آقای حسن زاده به سراغ مجموعه فعالیت های قرآنی که تا به حال در کشور انجام شده است رفته و اندک بودن نتایج این فعالیت ها را متذکر شدند.

در گام بعدی دبیر دبیرخانه گفتمان قرآنی به تشریح ریشه مشکلات موجود در زمینه قرآن پرداخته و بیان کردند: “تقریبا اکثر قریب به اتفاق ما تلقی غلطی از قرآن داریم. همین تلقی غلط منجر به ارتباط گیری غلط ما با قرآن شده است. ما قرآن را به عنوان یک کتاب مقدس می شناسیم نه کتاب زندگی و نه کتاب هدایت.”

سپس آقای حسن زاده به رسالت دبیرخانه گفتمان قرآنی اشاره کردند. “کل کار ما این است که این تلقی را تغییر دهیم. اگر ما بتوانیم این تلقی را تغییر دهیم اوضاع تغییر می کند و در غیر این صورت اوضاع هیچ تغییری نخواهد کرد. این تغییر تلقی نیاز به یاری و همکاری تمامی فعالان و دغدغه مندان قرآنی دارد.”

با وجود تمایل حضار به ادامه یافتن برنامه، با فرارسیدن وقت نماز مغرب و عشاء آقای دکتر حسن زاده صحبت های خود را به پایان رسانیدند.

مطلب پیشنهادی

تبلیغ پویش من قرآنی ام در پیاده روی حرم تا حرم نیمه شعبان

پویش مردمی من قرآنی ام در پیاده روی حرم حضرت معصومه تا جمکران در روز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *