قالب وردپرس افزونه وردپرس
دکتر سعید حسن زاده
دکتر سعید حسن زاده

دانشگاه صنعتی شریف

رویداد “قرآن به کدام یک از سوالات من پاسخ می دهد؟” در روز دوشنبه 15 آذر 1395 در خوابگاه طرشت دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید. این رویداد به مناسبت ختم قرائت کل قرآن در نمازخانه خوابگاه و با همکاری کانون قرآن و عترت دانشگاه و همچنین هیئت خوابگاه برگزار گردید.

رویداد پس از اقامه نماز مغرب و عشاء و با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از دانشجویان آغاز گردید. سپس آقای دکتر سعید حسن زاده؛ دبیر دبیرخانه گفتمان قرآنی صحبت های خود را آغاز نمودند. آقای حسن زاده در ابتدا حضار را به این نکته توجه دادند که پاسخ کدام یک از سوالاتمان را می توانیم در قرآن بیابیم و کدام یک را نه و باید از قرآن چه انتظاری داشته باشیم.

این سوال پاسخ های مختلفی را از جانب حضار بدنبال داشت. عده ای معتقد بودند که همه چیز در قرآن آمده و عده ای هم معتقد بودند که قرآن فقط به مسائل هدایتی انسان پرداخته است. عده ای هم راه میانه را انتخاب کرده و معتقد بودند که قرآن کلیات و اصول همه امور را بیان کرده و جزئیات همه امور در لوح محفوظ موجود است.

سپس آقای حسن زاده به مسئله شناخت صحیح قرآن پرداختند و بیان کردند که: “ریشه همه مشکلات ما به شناخت ناقصمان از قرآن برمی گردد. و این شناخت ناقص نیز ریشه در تصویر ناقص ما از خدا، عالم و انسان دارد. ما تا زمانی که خودمان و عالم پیرامونمان را صحیح نشناسیم نمی توانیم نیازمان به قرآن را درک کنیم.” سپس آقای حسن زاده به بخشی از ویژگی های وجود انسان اشاره کردند و متذکر شدند که: “انسان موجودی بی نهایت است. کسی که بی نهایت بودن خودش را درک نکند احساس نیازی به قرآن هم نکرده و برای پاسخ به سوالاتش سراغ قرآن نمی رود. کسی که خودش را موجودی محدود بداند نیازی هم به قرآن نداشته و قرآن با او سخن نمی گوید.”

سپس دبیر دبیرخانه گفتمان قرآنی به مسئله شناخت صحیح قرآن بازگشته و ابعاد قرآن را تشریح نمودند. “در فضایی که انسان خودش را موجودی بی نهایت دانسته و مسیری پیشرویش را نیز مسیری بی نهایت بداند، قرآن بدردش می کند. در این فضاست که قرآن نه به عنوان یک کتاب صامت بلکه به عنوان یک موجود زنده ظاهر شده و به تمامی سوالات انسان پاسخ می دهد.”

مطلب پیشنهادی

تبلیغ پویش من قرآنی ام در پیاده روی حرم تا حرم نیمه شعبان

پویش مردمی من قرآنی ام در پیاده روی حرم حضرت معصومه تا جمکران در روز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *