دکتر محمد جواد گوهری

دکتر محمد جواد گوهری

دکتر محمدجواد گوهری دانش‌آموخته کارشناسی ارشد الهیات دانشگاه امام صادق(ع) است که پس از اتمام تحصیلات خود، برای اخذ مدرک دکتری، رهسپار انگلستان شد. او دارای دو مدرک دکتری، یکی در رشته ادیان و عرفان از دانشگاه لیدز و دیگری در رشته حقوق بین‌الملل از دانشگاه آکسفورد می باشد. ایشان هم اکنون در کرسی استادی دانشگاه اکسفورد مشغول به فعالیت می باشند.

آثار متعددی از ایشان به نگارش درآمده که از آن جمله می توان به ترجمه کتاب صوفیسم و تائوئیسم اثر توشیهیکو ایزوتسو و تالیفاتی چون یهودیت از نظر اسلام، مسیحیت از نظر اسلام و دائره‌المعارف مختصر عراق اشاره کرد.

مهمترین اثر دکتر گوهری «ترجمه قرآن به زبان انگلیسی» است که در این اثر تلاش نموده تا از قرآن برگردانی روان به زبان انگلیسی ارائه دهد و در این راستا از تفاسیر مهم شیعه همانند المیزان، مجمع‌البیان، تفسیر صافی، تفسیر شبر و… استفاده کرده است. وی همچنین کتابی تحقیقی پیرامون رژیم طالبان در افغانستان، بنام طالبان بر مسند قدرت به نگارش درآورده است که در سال 2001 به چاپ رسید. بعد از حوادث یازده سپتامبر در آمریکا، این کتاب مورد اقبال گسترده ای قرار گرفت و در مقطعی، بنا به گفته نویسنده، عنوان پرفروشترین کتاب را در بین کتب علوم سیاسی جهان به خود اختصاص داد. محمد جواد گوهری همچنین رسالات و مقالات متعددی به زبان های انگلیسی، فارسی و عربی تالیف نموده است.

آثار و تأليفات:

  • ترجمه انگلیسی قرآن مجید
  • صوفیسم و تائوئیسم (اثر توشيهيکو ايزوتسو، ترجمه فارسی از انگلیسی)
  • طالبان بر مسند قدرت (انگلیسی، 2001)
  • مسیحیت اسلامی (انگلیسی)
  • یهودیت اسلامی؛ یهودیان و یهودیت در آیینه قرآن (انگلیسی، 2002)
  • مذهب روسای جمهوری آمریکا (انگلیسی، 2000)