قالب وردپرس افزونه وردپرس

درباره ما

قرآن کتاب زندگی است؛ هرچند برای ما کتاب زندگی نیست! و ما درحالیکه که فقیر نور قرآنیم، هیچ نیازی به قرآن نداریم!

وقتی رودربایستی را با خودمان کنار می گذاریم و دست از تعارف برمی داریم خیلی زود به واقعیت این جمله می رسیم. به تعبیر مرحوم سیدجمال‌الدین اسدآبادی، کاربرد قرآن خلاصه شده است در:
“تلاوت بالای قبور شبهای جمعه، مشغولیّت صائمین، زباله مساجد، کفاره گناه، بازیچه مکتب، چشم زخم، نظر قربانی، قسم دروغ، مایه گدائی، زینت قنداق، سینه بند عروس، بازو بند نانوا، گردن بند بچّه ها، حمائل مسافرین، سلاح جن زده ها، زینت چراغانی، نمایش طاق نصرت، مقدّمه انتقال اسباب، حرز زور خانه کار، مال التجاره روسیّه و هند، سرمایه کتابفروش ها، سرمایه گدایی زنان بی تقوا و مردان بی سرو پا در معابر.”

البته در روزگار ما، قرآن کاربردهای متفاوتی هم یافته است:
فرصتی برای کسب ثواب و خریدن بهشت، منبعی مناسب برای استخاره و حدس در مورد سود و زیان تصمیمات، مطلعی خوش برای جلسات و سمینارها و همایش ها و نمایشگاه ها، موضوعی برای تعریف پژوهش های زینتی، بهانه ای برای اختصاص بودجه های نفتی و راهکاری برای راه اندازی سازمان های کوچک و بزرگ در دل ساختار عریض و طویل دولتی.

ما جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهرانیم که با محوریت دانشگاه شریف برای زدودن غبار این واقعیت تلخ از چهره زندگی فردی و اجتماعی خود همت گشوده ایم و صمیمانه به دنبال یافتن یاران و همراهانی برای تغییر این طالع نامبارک از زندگیمان هستیم.

ما می خواهیم ابتدا خودمان بفهمیم که آیا حقیقتا قرآن برای زندگی ما حرفی دارد و می تواند گره های زندگی ما را باز کند و اگر از این چالش به سلامت بیرون آمدیم تلاش کنیم تا این خبر را به سایرین، از دوستان و همکیشان تا جوانان اروپا و آمریکا برسانیم.

گویا دستیابی به همه اهداف بلند انسانی، انقلابی و ایمانی در گرو بهره مندی از این نعمت بزرگ الهی است. ما بر این باوریم که پدیدآری تمدن اسلامی که در حقیقت همان جاری ساختن دین در همه عرصه های زندگی فردی و اجتماعی است و در سطوح متعددی نظیر تحول حوزه، تحول آموزش و پرورش، دانشگاه اسلامی، جنبش نرم‌افزاری، مهندسی فرهنگی، سبک زندگی اسلامی-ایرانی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت متجلی می شود، ممکن نیست مگر اینکه تکلیف خود را با قرآن، کلام حضرت حق، روشن کرده باشیم.

از سوی دیگر، ساختارهای صلب و دستگاه های عریض و طویل حاکمیتی، به آسانی حاضر به تغییرات پیشنهادی منبعث از اندیشه قرآنی نیستند و مقاومت های فراوانی در برابر آن از خود نشان خواهند داد. برخی از این ساختارها نیازمند اصلاحند و برخی دیگر جز با یک انقلاب و دگرگونی کامل امکان تغییر ندارند. لذا گام اول هم سخن ساختن همه مخاطبان و همراهان است. دبیرخانه گفتمان قرآنی همین گفتمان سازی را هدف گرفته.

اگر شما هم همدلی بسم ا…