قالب وردپرس افزونه وردپرس
حکومت قرآن
حکومت قرآن

حکومت قرآن

در مجموعه جهان اسلام شاید مسلمانی نباشد که به اهمیت و جایگاه بی نظیر قرآن کریم اذعان نداشته باشد. چرا که قرآن نور است، قرآن هدایت است، قرآن بیان است… و لذا که این توصیه همه مصلحان آگاه و عالمان دین شناس است که با قران باید مانوس شد به قرآن باید نزدیک شد.

دیرزمانی است که این مصلحان اجتماعی فریاد در داده اند که اگر در جوامع بشری قرآن حاکم باشد؛ هم سعادت دنیا هست هم علو معنوی هست. راه سلامت را، راه امنیت را، راه امنیت روانی را قرآن به روی ما باز می کند. راه عزت را قرآن به روی ما باز می کند. راه زندگی درست را و راه زندگی سعادت آمیز را قرآن به روی ما باز می کند. ما از قران دوریم. اگر با قرآن آشنا شویم؛ با معارف قرآن انس پیدا کنیم و فاصله خودمان را با آن چیزی که قرآن برای ما خواسته است بسنجیم، حرکت ما سریعتر خواهد بود، راه ما روشن تر خواهد بود. هدف این است.

و نتیجه این روشنگری ها، آشنایی اولیه با انوار قرآنی است که امروز دنیای اسلام تشنه و محتاج حقایق قرآن است. یک روزی بود که در کشورهای اسلامی از شرق اسلامی تا غرب اسلامی، اگر جوانانی، برجستگانی می خواستند صدای آزادی خواهی بلند کنند، مکاتب چپ را مطرح می کردند. شعارهای سوسیالیستی و کمونیستی می دادند؛ امروز در دنیای اسلام از شرق اسلام تا غرب اسلام اگر کسانی بخواهند شعار عدالت بدهند شعار آزادی و استقلال بدهند شعار عزت بدهند قرآن را سر دست می گیرند. این خیلی با ارزش است و درست هم همین است. به قرآن باید نزدیک شویم، با قرآن باید انس پیدا کنیم. البته حرف زدن آسان است عمل کردن سخت است، مجاهدت لازم دارد.

از این روست که پیروان قرآن کریم در ایران دست یابی به آرمان قرآنی زندگی دنیایی را دست یافتنی می بینند و تحقق حیات طیبه آسمانی را در همین دنیا دنبال می کنند، چرا که قرآن حیات طیبه را به ما وعده داده است: فلنحیینه حیاه طیبه. حیات ظیبه یعنی چه؟ زندگی پاکیزه یعنی چه؟ یعنی زندگی که در آن هم روح انسان هم جسم انسان هم دنیای انسان هم آخرت انسان تامین است، زندگی فردی در آن تامین است، آرامش روحی در آن هست، سکینه و اطمینان در آن هست. آسایش جسمانی در آن وجود دارد: فواید اجتماعی، عزت اجتماعی، استقلال و آزادی عمومی در آن تامین است. قرآن این ها را به ما وعده داده است. وقتی قرآن می گوید فلنحیینه حیاه طیبه، یعنی همه این ها، یعنی آن زندگی که در آن عزت هست امنیت هست رفاه هست استقلال هست علم هست پیشرفت هست اخلاق هست حلم است گذشت هست، ما با این ها فاصله داریم باید به این ها برسیم. و تحقق حکومت قرآنی را هدف گرفته اند که حکومت اسلامی، حکومت قرآن و حکومت فقه و فقیه و حکومت علم و عدل است حکومت برای گسترش ارمان های اسلامی است. تشکیل حکومت اسلامی آرزوی همه ی اولیاء الله است در طول تاریخ بوده است. کتاب پیش رو مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی) در باب قرآن است که با کوشش پژوهشگران مرکز مطالعات راهبردی رهیافت ولایت تنظیم و فراروی علاقه مندان قرار گرفته است.

مطلب پیشنهادی

قرآن شناسی

قرآن شناسی

معارف قرآن مجموعه کتاب‌هايي است که در آن، آیت الله مصباح به دسته‌بندي موضوعي آيات قرآن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *